wtorek, 19 listopada 2013

W poszukiwaniu trasy idealnej - podbiegi, 5 km.

Z natury jestem osobą, która szybko się nudzi, ma wstręt do monotonii. Przemeblowywanie pokoju tudzież salonu lub dla odmiany pokoju syna to czynność powtarzająca się średnio raz na kwartał, kiedyś częściej ale niestety pomysły mi się kończą.
Co za tym idzie biegać też muszę co chwilkę gdzieś indziej. Ciągle ta sama trasa dobija mnie i odbiera radość biegania. Rok temu było łatwiej bo biegłam bez planu, tak po prostu gdzie oczy poniosą. Teraz z racji ćwiczenia podbiegów czy szybkich piątek muszę dokładnie wiedzieć gdzie będę biegać.

Generalnie staram się nadal biegać w ulubionych dla mnie miejscach takich jak:

Lasek Makoszowski


Lasek Maciejów

Na około stadionu Górnika Zabrze - tutaj na  rodzinnym spacerku

Niestety mamy jesień, która wyklucza te miejsca jak nie w całości to częściowo. Piękne leśne trasy odpadają z wiadomego powodu (ciemno, strasznie i wilki jakieś), teren na około stadionu pozostawia wiele do życzenia - słabo oświetlony chodnik w kiepskim stanie grozi bliskim spotkaniem z podłożem.

Co mi pozostaje? Chodniki przy pobliskich osiedlach. Całkiem dobrym rozwiązaniem jest "wycieczka" na Kopernik ----> Tutaj gdzie kolega Przemek. To jest dobre rozwiązanie na dłuższe wybieganie natomiast gdzie robić podbiegi? Gdzie szybkie piątki?

Podbiegi
Co to jest podbieg? Na chłopski rozum bieg pod górkę. A jakie ma być nachylenie górki? Jak długi powinien być podbieg? - Tego nie wiem. O ile długość jestem w stanie zmierzyć to stopień nachylenia jest dla mnie odwieczną zagadką. Czy Wy zwracacie na to uwagę pod jakim kątem jest wzniesienie gdzie robicie podbieg? Ja nie. Jest górka to na nią wbiegam - średnio 6 razy.
Kilka wzniesień sprawdziłam, jedne za mało strome, inne za długie, jeszcze inne zbyt strome i krótkie. Gdy już myślałam, że znalazłam podbieg dla mnie idealny to zrywa mi na min gpsa, a tego Karolcia nie lubi! Więc szukam dalej! Podpowiedzi Przemka i Maćka bardzo pomocne ale nieadekwatne do mojego wieczornego biegania.... więc szukam dalej. Może jeszcze jakieś propozycje? :)

Szybka piątka
Czyli bieg na 5 km ile damy radę (tempówki?). Warunki konieczne - w miarę oświetlony, równy teren. Pisząc równy mam na myśli chodnik bez dziur a nie nachylenie terenu. Najlepiej bez przejść z sygnalizacją świetlną, a jeszcze lepiej w ogóle bez przejść przez ulicę ale to nie możliwe. Niestety tego typu niedogodności bardzo wybijają z rytmu i zaniżają średnią biegu czego też Karolcia nie lubi! I o ile podbiegi mogę robić ciągle w tym samym miejscu to szybkie piątki muszą co jakiś czas zmieniać lokalizację. Wczorajsza szybka piątka robiona w okolicach stadionu bardzo mnie umęczyła, poprzednie robione przy lesie były lepsze, szybsze i chyba do nich wrócę, mimo iż teren przy lesie lekko odstrasza moją drugą połówkę biegową. No cóż może wymyślę jeszcze jakąś alternatywę.

A Wy gdzie lubicie biegać? Ustalacie wcześniej trasy czy biegacie spontanicznie? Jak wyglądają Wasze podbiegi?


5 komentarzy :

 1. Karolinko, już spieszę z informacjami ;)

  1. Podbiegi
  - plac teatralny w kierunku mikulczyc
  - początkowy odcinek Korfantego

  Szybkie piątki - nie wiem ;)

  A nachylenie ? Tego nie możesz zmierzyć wysokościami na Endomondo ?

  OdpowiedzUsuń
 2. No o placu teatralnym nie pomyślałam :) dzięki! Początek korfantego - sprawdzony i za mało męczący ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mało męczący? Znaczy, że za wolno biegniesz. :)

   Usuń
 3. Co Wy wiecie o podbiegach... ;)
  1. Korfantego od Grunwaldzkiej do Skłodowskiej.
  2. Od Parku Rodzinnego Nad Kanałem przez kładkę i do Grunwaldzkiej.
  3. Wokół Parku Rodzinnego Nad Kanałem jest fajna pętelka z podbiegami stromymi i zbiegami łagodnymi jak się w odpowiednim kierunku pokręci.
  4. Podbieg na estakadę nad DK88 od strony Makro w stronę Multikina. Długi i łagodny.

  Szybkie piątki to nie wiem. Nie umiem szybko biegać a na piątym kilometrze todopiero czuję się rozgrzany. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad 1. Jutro to sprawdzę ale na Franciszkańskiej :)
   Ad 2 i 3 czy tam wieczorem koło 21 jest oświetlone?
   Ad 4 ten daje mi w kość jak wracam z wycieczki na kopernik :)

   Co do szybkich piątek to przed nimi trzeba zrobić rozgrzewkę :))

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Niech idzie w świat!